İade / Değişim Şartları

Satın Aldığım Ürünü İade Etmek İstiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

İade Edeceğiniz ürünü, paketi hasar görmemiş, ambalajı açılmamış, ürün kullanılmamış haliyle tüm aksesuarlarıyla Mng Kargo ile göndermeniz gerekmektedir. İlk olarak yapmanız gereken bu sayfayı tam olarak okuduktan sonra Müşteri Servisi bölümümüzden Ürün İadesi formunu doldurmaktır. Ürünü, ürün faturası, sipariş numaranızı da içeren bir dilekçe veya iade formu ile iade ediniz. Ürünler tarafınıza gönderilmeden evvel hasar kontrolüne tabi tutulup kalite kontrolden geçtikten sonra kargolanır ve ancak taşımadan dolayı hasar gören ürünlerin iadeleri kabul edilir ve bu ürünlerin hiç bir şekilde kullanılmamış, denenmemiş, bozulmamış olması gerekmektedir. Müşterinin ürünü iade etmesi halinde, iade edilen ürün bize ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, on (10) gün içerisinde ürün bedeli tarafınıza iade edilir.

İade etmek istediğiniz ürünü herhangi bir Mng Kargo şubesinden gönderebilirsiniz.

İade Adresi: " Trendiva Elektronik Ticaret ve Pazarlama Şirketi, Nişancı Mah. Atmaca Sok. No:35/3 Eyüp / İstanbul"

Satın Aldığım Ürünü Değiştirmek İstiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor ?

Satın almış olduğunuz ürünü değiştirmek isterseniz, ürün iadesi prosedürüne benzer bir prosedür gerçekleştirmeniz gerekecektir. Değiştirmek istediğiniz ürünü, paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış haliyle tüm aksesuarlarıyla Mng Kargo aracılığı ile yukarıda belirtilen adrese göndermeniz gerekmektedir. Değişim prosedürü için yapmanız gereken ilk şey destek@trendiva.com e-posta adresine veya "0(541) 901 42 01" numaralı müşteri hizmetleri numaramıza değiştirmek istediğiniz ürün numarasını, rengini v.b bilgilerini bildirmeniz gerekmektedir. Belirtilen adreslerden bize ulaştığınızda en kısa zamanda sizinle iletişime geçilir ve iade prosedüründe gerçekleşen prosedür uygulanır. Eğer istediğiniz ürün stokta mevcut ise, iade ettiğiniz ürün elimize ulaştığı andan itibaren 24 saat içerisinde kargoya verilir.

İade Etme Veya Değişim Süresi Kaç Gündür ?

İade / değişim süresi paketi teslim aldığınız andan itibaren 7 gündür.

Elime Ulaşan Üründe Renk/Numara Değişimi Yapabilir miyim ?

Evet yapabilirsiniz. Ürün değişimi sadece aynı model ürün olmak şartıyla renk / numara değişimi olarak yapılır.

Satın Aldığım Ürünü Farklı Bir Ürünle Değiştirebilir miyim ?

Değişim, yalnızca aynı model ürün olmak şartyla renk / numara değişimi olarak yapılır. Farklı bir ürün ile değişim yapılamamaktadır.

Satın Aldığım Ürün Kusurlu İse Nasıl Değiştirebilirim ?

Önceliklke yaşanan aksilikten dolayı özür dileriz. Trendiva'da gönderilen ürünler sizi mağdur etmemek adına kalite kontrol prosedüründen geçirilerek gönderilir. Ürünler tam olarak resimde görüldüğü gibidir ve sipariş anında sizden telefon ile teyit alınır. Buna rağmen ürün kusurlu ise, yani sevkiyat sırasında hasar görmüş ürünler için ücret iadesi ve ürün değişimi talebinde bulunabilirsiniz. İade/Değişim prosedürünü takip etmeniz yeterli olacaktır.  Sevkiyat sırasında hasar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisinin gözü önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe taşımadan dolayı ezilmeler, yırtıklar, kırılmalar vb herhangi bir hasar varsa ürünü teslim almayınız. Böyle bir durumda kargo yetkilisine tutanak tutturunuz ve ürünlerin belirgin halde resimlerini çekiniz. Ardından müşteri hizmetlerimizi (0541 901 42 01) arayarak durumu bildiriniz. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.

İade/Değişim Yapılamayan Ürünler Nelerdir?

Ürün Ambalajında herhangi bir bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma v.s durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade / değişim edilmemesi durumunda, 7 günlük iade / değişim süresi aşıldığında ürün iade / değişim yapılamaz. Bunun yanı sıra iade eylemi bahsi edildiği üzere yalnızca taşıma hatalarından kaynaklanan bozulmalar sebebiyle gerçekleşir ve ürünün ambalajı bozulmamış, kırılmamış kısaca kullanıcı tarafından kullanılmamış olması gerekmektedir. Ürün siparişi anında kullanıcıdan teyit alınır ve buna rağmen kullanıcıda ürünün özellikleri hakkında (renk / numara) fikir değişikliği olursa, teslim alındığı andan itibaren 7 gün içerisinde değişim yapılabilir. Harici hiçbir durumda değişim eylemi gerçekleşmemektedir. * İndirimli ürünlerde iade yapılamamaktadır.

İademi Hangi Adrese Göndereceğim ?

İade Adresi: "Trendiva Elektronik Ticaret ve Pazarlama Şirketi, Nişancı Mah. Atmaca Sok. No:35/3 Eyüp / İstanbul"

İade / Değişim Yapacağım Ürün İçin Kargo Ücreti Ödeyecek miyim ?

Ürün özelliklerinde (renk / numara) memnuniyetsizlik olduğu hallerde, 7 gün içerisinde değişim yapmak isteyen kullanıcılar için kargo ücreti kullanıcıya aittir. Bunun yanı sıra bahsi edildiği üzere yalnızca taşıma hatalarından kaynaklanan yırtılma, kırılma, ezilme veya bozulma söz konusu olursa iade prosedürü gerçekleşir ve bu durumda kargo ücreti tarafımıza aittir. Bu durumda Mng Kargo ile "Karşı Ödemeli" olarak göndereceğiniz hiçbir ürün için kargo ücreti ödemezsiniz.

 


. Domain